Nacionālais veselības dienests informē, ka no “2024. gada 1. janvāra tiek nodrošināti paliatīvās aprūpes mobilo komandu pakalpojumi pacienta dzīvesvietā, kas ietver sevī veselības aprūpes pakalpojumus (ārstēšana un slimības radīto simptomu novēršana) un sociālās aprūpes un psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumus (hospisa aprūpe, psiholoģiskais, sociālais un garīgais atbalsts, kā arī atbalsts pacienta piederīgajiem un citām personām sērošanas periodā pēc tuvinieka zaudējuma).”
Viens no pakalpojumu sniedzējiem Rīgā, ir sociālais uzņēmums “Hospiss Māja ”, kas jau no 2021.gada rudens īstenoja Labklājības ministrijas finansēto izmēģinājumprojektu “Hospisa aprūpe mājās pilngadīgām personām un atbalsts viņu ģimenes locekļiem”.
“Esam gandarīti, ka valsts spērusi šo ļoti svarīgo soli, ieklausījusies arī mūsu teiktajā, cik ļoti šī aprūpe nepieciešama pacientu dzīvesvietā, jo ne tikai mūsu, bet arī pasaules pieredze rāda, ka cilvēki labprātāk grib nomirt nevis slimnīcās, bet savās mājās – aprūpēti un atsāpināti, un tagad tas būs iespējams,” prieku pauž arī “Hospiss Māja” vadītāja Žanete Jansone.
“Jāņem vērā, ka pakalpojuma saņemšanai ir stingri noteikumi un ierobežojumi, taču galvenais, ka mirstošajiem cilvēkiem un viņu tuviniekiem nav vairs jāgaida vairākkārt pārlikti solītie datumi,” turpina Ilze Zosule.
Lai varētu pretendēt uz valsts apmaksāto paliatīvo aprūpi dzīvesvietā, pacientam būs nepieciešams IV un V līmeņa slimnīcu ārstu konsīlija lēmums par šī pakalpojuma nepieciešamību, turklāt tajā jābūt ierakstītam teikumam, ka dzīvildze prognozējama līdz sešiem mēnešiem. Šis teikums, ka pacientam ir ierobežota dzīvildze, var izrādīties pakalpojuma saņemšanas “klupšanas akmens” daudziem, neslēpj Žanete Jansone, tāpēc arī mediķiem jāskaidro tā nepieciešamība, jo bez tā pie valsts apmaksātā pakalpojuma netikt. Ar ģimenes ārsta vai slimnīcas izrakstu, ka ir, piemēram, 4.stadijas onkoloģija un nepieciešama paliatīvā aprūpe dzīvesvietā, nepietiks. Jābūt teikumam: “Konsīlija lēmums par indicētu paliatīvo aprūpi (terminālā stadijā) dzīvesvietā un prognozējamā dzīvildze ir 6 mēneši.”
Uz konsīliju pacientu var nosūtīt ģimenes ārsts un ārsts speciālists. Pēc tā saņemšanas griežas pie pakalpojuma sniedzēju koordinatora (tel.nr.:80700022), kas organizē organizē ārsta un sociālā darbinieka vizīti pacienta dzīvesvietā pirmreizējai veselības, vides un sociālo apstākļu izvērtēšanai un multiprofesionāla paliatīvās aprūpes plāna izstrādei.
Ņemot vērā, ka Latvijā ne visās pilsētās ir IV un V līmeņa slimnīcas, saņemt šo konsīlija lēmumu var izrādīties laikietilpīgi, tāpēc Žanete Jansone aicina arī slimnieku tuviniekus, kas visbiežāk griežas pēc palīdzības, negaidīt pēdējo brīdi, bet laicīgi interesēties par pakalpojuma saņemšanas iespējām. “Jo ātrāk cilvēks meklēs palīdzību, jo ātrāk varēsim iesaistīties un būs daudz lielāks ieguvums ne tikai pacientam, bet visai ģimenei, kuri iesaistīti aprūpē.”
It sevišķi tāpēc, ka līdzšinēja pieredze liecina, ka daudzās situācijās aprūpe ir nepieciešama uzreiz, pacientam nav tik daudz laika, lai sagaidītu ārstu konsīlija slēdzienu. “Tiem, kam kādu birokrātisku vai sarežģītu dzīves apstākļu dēļ neizdosies precīzi sagādāt ierobežotā laikā visus dokumentus, labdarības organizācija Hospiss LV turpinās palīdzēt par ziedojumiem, jo cilvēcība un līdzcietība ir lietas, kuras stāv pāri visam,” uzsver Ilze Zosule.
Ja Tev vajadzīga palīdzība, zvani:
80700022