Lielai daļai šķiet, ka paliatīvo aprūpi nodrošina tikai gadījumos, kad strauji tuvojas cilvēka dzīves beigas, tomēr patiesībā paliatīvā aprūpe nozīmē ko daudz plašāku. Tā ir visaptveroša aprūpe – sāpju, sociālo, psiholoģisko un garīgo problēmu apzināšana un kontrole piecientiem, kuru pilnīga izārstēšana nav iespējama.
Šoreiz raidījumā Kā labāk dzīvot runājam par nepieciešamo paliatīvās aprūpes jomā, kā norit hospisa izveide Latvijā un par gulošajiem slimniekiem – kurā gadījumā šiem pacientiem labāka būs mājas aprūpe, bet kad ievietošana stacionārā?
Studijā sabiedriskā labuma organizācijas “Hospiss LV” pārstāve Ilze Zosule, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Paliatīvās aprūpes dienesta vadītāja, pediatre Anda Jansone, kā arī veselības centru apvienības “Elite” ģimenes ārsts Ingars Burlaks.
Raidījumā tika uzklausīts hospiss aprūpes pacientes vedeklas Jeļenas Kirilovas pieredzes stāsts. Jeļena detalizēti skaidroja izmisuma, neziņas un dezorientācijas pilnās sajūtas, ar ko saskaramies, kad tuvieniekam medicīniski nav iespējams palīdzēt. Jeļena arī apliecināja, cik atsaucīgu un profesionālu palīdzību ģimene saņēma tieši no hospiss komandas. Ģimene ir gandarīta, ka mamma savas dzīves nogalē tomēr saņēma cieņas pilnu aprūpi, kādu ir pelnījis ikviens Latvijas iedzīvotājs. Hospiss Māja sociālā darbiniece Inga Ņeļubina izskaidroja šī pakalpojuma nianses un motivāciju darboties šajā jomā.
“Hospiss LV” komanda izsaka pateicību raidījuma veidotājiem, viesiem un klausītājiem.
MĒS TURPINĀM IESTĀTIES PAR BRĪVĪBU PIEDZĪVOT CIEŅPILNU MŪŽA NOGALI.
- DATUMS -
NOKLAUSIES! Paliatīvās aprūpes jomā Latvijā joprojām daudz neatrisinātu problēmu
Latvijas Radio 1 raidījumā "Kā labāk dzīvot?" HOSPISS LV pārstāvji diskutēja par nepieciešamo paliatīvās aprūpes jomā, kā norit hospisa izveide Latvijā, kurā gadījumā pacientiem labāka būs mājas aprūpe, bet kad ievietošana stacionārā, un citiem jautājumiem.